109Rafał Janowski ( Raf. ) – charyzmatyczny wokalista, uzdolniony teksciarz, którego utwory chwytają za serce i zachęcają, aby zastanowić się nad otacząjącym nas światem. Muzyk, którego autorskie aranżacje nie pozastawiają nikogo obojętnym.

Przygodę z muzyką zaczął już w dzieciństwie udzielając się w wielu przeglądach muzycznych, festiwalach, przeglądach czy warsztatach wokalnych. Szczególnie bliska jest mu muzyka reggae i rock. Korzenie Rafała to Dolny Śląsk – Lubin, stąd też wywodzą się pierwsze składy z jakimi tworzył.

W 2002 z jego inicjatywy powstał zespół HOLY zrzeszający muzyków z Lubina, Legnicy i Głogowa. W 2004 rozpoczęła się jego przygoda z zespołem NAAMAN i muzyką reggae. Już rok później dzięki zaangażowaniu i wspólnej pasji ukazał się maxi-single zespołu: “Reggae Ragga Dub Style”. Utwór “Syjon”, ktorego Rafał jest autorem, znalazł się na składance wydawnictwa gazety Free Colours – Młode lwy polskiego reggae.

W 2005 roku wraz z żona Agnieszką opuszcza Polskę i przenosi sie do Irlandii do Dublina, w którym mieszka i tworzy do dziś. W 2010 zaprzyjaźniony zespół Naaman zaprasza go do stworzenia i wykonania 3 utworów na swoją debiutancką płytę: Siła, która ukazuje się w 2011 nakładem wydawnictwa Lion Stage Records. “His Love”, “Lova Ya” i “Zapominamy” to świetne aranżacje, doskonałe teksty i wyrazisty wokal, na co zwrócili uwagę liczni krytycy.

Po 5 latach pracy razem z poznanym w Irlandii gitarzystą Piotrem “Kopara” Karel ( Frühstück, Beatuy for Ashes ) i kilkoma innymi dobrymi ludźmi wspólnie stworzyli pierwszy solowy album Rafała – „Dziecko Szczęścia – Uwielbienie Prosto z Serca”. Płyta zawiera 10 nowych i świeżych utworów z nurtu zachodniego uwielbienia w melodyjnej oprawie pop-rockowych gitar. Od sierpnia 2013 płyta jest w sprzedaży w Polsce, Irlandii i w UK. Dochód ze sprzedanych płyt wspiera finansowo dzieci na Filipinach, w Indiach, Zambii i w Polsce.

W lipcu 2016 roku powstał nowy maxi-single album: “Riddim & Flow” przy współpracy z House of Riddim ( Ausrtria ) i TEKA ( Niemcy ). Album jest dostępny na zamówienie email or przez iTunes. Do zobaczenia!!!